Lodówka w zabudowie to praktyczne rozwiązanie, które wciąż wiedzie prym we wnętrzarskich trendach. Umiejętne wkomponowanie lodówki w zabudowę może znacząco wpłynąć na estetykę pomieszczenia, ale również zaakcentować harmonię z meblami. Aby stworzyć spójną i nowoczesną przestrzeń, warto poszukać rozwiązania, dzięki któremu sprzęt AGD stanie się niemal niewidoczny. Na stronie keno-meble.pl znajdziesz garść inspiracji i projektów, w których wkomponowaliśmy lodówki w zabudowę, całkowicie odmieniając Wasze kuchnie.

Dwa sposoby zabudowy lodówki

Montaż lodówki do zabudowy można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • umieszczając lodówkę wolnostojącą w starannie zaprojektowanej wnęce meblowej,
  • zamontować lodówkę wewnątrz zabudowy, tak aby na jej drzwiach zamocować fronty meblowe, tworząc spójną całość z resztą kuchni.

Jednak należy pamiętać, że nie każda lodówka nadaje się do zabudowy. Tylko modele specjalnie zaprojektowane do tego celu mogą zostać wyposażone we fronty kuchenne. Montaż takiej lodówki wymaga precyzji. Podczas instalacji należy uwzględnić między innymi odstępy między urządzeniem a meblami, aby umożliwić prawidłowe chłodzenie boków lodówki. Lodówka nie powinna być ustawiona bezpośrednio przy bocznych ani tylnych ścianach. Ważne jest, aby zostawić przestrzeń, która umożliwi swobodny przepływ powietrza do kratek wentylacyjnych, zwykle umieszczonych na górze i dole urządzenia. Zaleca się, aby odległość od tylnej ściany wynosiła co najmniej 5 cm.

Standardowe lodówki do zabudowy pasują do każdej szafy o szerokości 60 cm. Wymiary takiej lodówki zazwyczaj mieszczą się w granicach:

  • szerokość ok. 54 – 58 cm,
  • głębokość 50 – 60 cm.
  • wysokość od 90 do 190 cm.

Montaż lodówki w zabudowie a ciąg roboczy

Jeżeli chodzi o montaż lodówki w zabudowie, to warto uwzględnić, aby znajdowała się ona blisko blatu roboczego. Dzięki temu szybko wypakujemy zakupy, czy przygotujemy posiłek. Lodówka nie powinna stać także blisko grzejników, płyty grzewczej ani w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Unia Europejska